Wiedza na blogu jest darmowa i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do wyłączenia reklam (Adblock, uBlock :)

Nie oszczędzasz wzroku? Zacznij dzięki ClickMonitorDDC dla Windows

Wieczorami czy w nocy regulujemy natężenie jasności na naszych smartfonach. Niezbyt zdrowe i komfortowe jest męczenie oczu wysokim kontrastem pomiędzy otoczeniem a jasnością ekranu. Co, jeśli chcemy przyciemnić ekran na laptopie? Sprawa jest z reguły prosta – robimy to za pośrednictwem przycisków funkcyjnych. Co jednak z komputerami stacjonarnymi?

Osobiście, w celu oszczędzania wzroku wieczorem, korzystam z niezawodnej kombinacji: wyświetlanie nocne (zmiana kolorów na cieplejsze, co pomaga m.in. w utrzymaniu prawidłowego snu dzięki redukcji niebieskiego światła) oraz bohater dzisiejszego krótkiego wpisu, ClickMonitorDDC. Pozwala on na manipulowanie ustawieniami monitora – przede wszystkim, jego jasnością.

Kręcenie kółkiem myszy na ikonie 
programu może zmieniać jasność

Największą zaletą ClickMonitorDDC, w przeciwieństwie do innych programów tego typu, jest to, że reguluje faktyczne ustawienia monitora. Spora część innych aplikacji po prostu tworzy ciemną nakładkę, która przysłania treści pod spodem.

Reklama

Polecam pobranie wersji Portable i sprawdzenie, czy u Was się sprawdza. Jeśli nie macie laptopa, a komputer stacjonarny, ten program to absolutny must-have. Wciąż zachodzę w głowę, jak Microsoft mógł pominąć zaimplementowanie tak potrzebnej funkcji.

Warto mieć na względzie, że program zmienia jasność we wbudowanych ustawieniach monitora. Po wyłączeniu/usunięciu programu, może być konieczne ponowne “wyklikanie” odpowiednich ustawień na nowo na przyciskach na monitorze.

Ach, sorry za zmyłkę z obrazkiem we wpisie (że niby laptop, a nie stacjonarka) – jakoś tak mi pasował ¯\_(ツ)_/¯

Udostępnij
Igor Leszczyński

Właściciel marki i bloga technologicznego Streamlined. Urodzony w 1993 roku, nierozłączny z myszką i klawiaturą od piątego roku życia. Wiecznie szukający nowych wrażeń, uzależniony od technologii i płatków c̶y̶n̶a̶m̶o̶n̶o̶w̶y̶c̶h̶ kukurydzianych. Po studiach miał iść pracować do korpo, ale póki co realizuje się na swoim. Magister inżynier, absolwent warszawskich uczelni PJATK i SGH. Człowiek na tyle zorganizowany, że posiada nawet etui na banany. Wrażliwiec z planem na siebie szukający sposobów na harmonijną egzystencję w dzisiejszym świecie.

Tagi wpisu: ClickMonitorDDC, jasność, monitor, programy, Windows, wzrok, zdrowie

Wiedza na naszym blogu jest dostępna za darmo i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do odblokowania reklam, jeśli korzystacie Państwo z wtyczek
Adblock, uBlock
lub pokrewnych. Z góry dziękujemy :)