Wiedza na blogu jest darmowa i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do wyłączenia reklam (Adblock, uBlock :)

Kurz – cichy sabotażysta komputerów i laptopów?

Obudowy komputerów są jak mieszkanie dla podzespołów. Podczas, gdy większość z nas regularnie sprząta powierzchnie w domu, komputery bywają zaniedbywane. Zupełnie niesłusznie, gdyż kurz jest zdecydowanym wrogiem elektroniki.

Skutki zanieczyszczonego komputera

Komputery znacznie tracą na wydajności, jeśli nie są czyszczone przez długi czas. Mogą osiągać wyższe temperatury niż powinny, co przekłada się na żywotność podzespołów. W rezultacie, komputer może nam służyć znacznie krócej. Kurz staje powolnym zabójcą podzespołów. Odczuwalne dla użytkownika może stać się zacinanie się komputera.

Powodem sytuacji, w której komputer spowalnia, może być to, że procesor “przerywa” na chwilę pracę w celu przywrócenia optymalnej temperatury i zapobiegnięcia przegrzaniu. Kurz może być ponadto przyczyną głośnej pracy komputera, ponieważ wentylatory pracują mniej efektywnie (wtedy staje się głośnym sabotażystą – odnosząc się do tytułu… ?). Sytuacji tych można w łatwy sposób uniknąć dzięki konserwacji.

Przepływ powietrza!

Obudowy projektowane są w taki sposób, by zapewniać przepływ powietrza. Niestety, razem z powietrzem przez otwory wentylacyjne wdziera się kurz, który osadza się na komponentach… Oraz na wentylatorach, których zadaniem jest obniżanie temperatury. Kurz i zanieczyszczenia znacznie pogarszają przepływ powietrza i sprawiają, że wentylatory nie spełniają swojej roli należycie. Tylko regularna konserwacja zapewnia prawidłowe działanie komputera i gwarantuje długą żywotność podzespołów.

Prawidłowo przeprowadzona procedura wymaga gruntownej inspekcji wnętrza obudowy – w niektórych przypadkach może wymagać wypięcia większości okablowania w celu gruntownego oczyszczenia.

Wymiana past

Bynajmniej nie chodzi o pastę do zębów! Mowa o pastach termoprzewodzących, pełniących rolę “wypełniacza” pomiędzy radiatorem – elementem odprowadzającym ciepło, a płytką procesora czy karty graficznej. Z biegiem czasu, pasta ta traci swoje pierwotne właściwości. W rezultacie, podzespół (dajmy na to: procesor) osiąga znacznie wyższe temperatury, gdyż chłodzenie działa w nieefektywny sposób. Rozwiązaniem jest zainstalowanie świeżej, wysokiej jakości pasty termoprzewodzącej. Jeśli Twój komputer nie był konserwowany przez kilka lat, niemalże na pewno wymaga aplikacji nowej pasty. Rekomendowane jest wymienienie jej przez specjalistę, gdyż nieumiejętna aplikacja w skrajnych przypadkach może przyczynić się nawet do uszkodzenia sprzętu.

Powierz czyszczenie specjaliście

Podczas dokonywania czyszczenia należy wystrzegać się wyładowań elektrostatycznych i używać wyłącznie bezpiecznych środków chemicznych. Nieumiejętne przeprowadzenie konserwacji może skutkować nie działającym komputerem. Z kolei wykorzystanie niewłaściwych środków chemicznych może skutkować nawet powstawaniem korozji na podzespołach i elementach obudowy.

Zalecane jest powierzenie czyszczenia komuś, kto ma doświadczenie w tym temacie. Zapraszam do zapoznania się z cennikiem usług w celu skorzystania z oferty czyszczenia komputerów przez Streamlined.

Przywołaj swój komputer do porządku!

Zalecenia – sam zadbaj o swój komputer!

Zalecane jest dokonywanie konserwacji przynajmniej raz na rok. W przypadku, gdy w domu posiadamy zwierzaki lub duże ilości kurzu, procedurę można wykonywać nawet częściej.

Warto utrzymywać środowisko wokół komputera wolne od kurzu i zapewnić dobrą wentylację. W przypadku laptopów należy uważać, by nie zatykać otworów wentylacyjnych. Obudowy komputerów stacjonarnych, które stoją na podłodze, powinny stać na podstawce, uniesione na kilka centymetrów od podłoża. Należy wystrzegać się również stawiania komputera na dywanie.

Wysokiej klasy obudowy oferują filtry przeciwkurzowe, które zapewniają osłonę przed wnikaniem kurzu do środka. Bywają również wyposażone w przełączniki regulujące pracę wentylatorów, by w czasie spoczynku nie “wciągać” niepotrzebnie zanieczyszczeń.


Źródła:

  1. Benefits of Dusting the Computer, 247techies
  2. PC Preventive Maintenance Overview, Computer Sciene Portal
  3. Corrosion: What is Water Damage Really Doing to Your Electronics, HZO
  4. Dust Bunnies Cause Computer Repair, ComputerTek 
  5. The Dangers of Dust in Your Computer, OAC Technology
Udostępnij
Igor Leszczyński

Właściciel marki i bloga technologicznego Streamlined. Urodzony w 1993 roku, nierozłączny z myszką i klawiaturą od piątego roku życia. Wiecznie szukający nowych wrażeń, uzależniony od technologii i płatków c̶y̶n̶a̶m̶o̶n̶o̶w̶y̶c̶h̶ kukurydzianych. Po studiach miał iść pracować do korpo, ale póki co realizuje się na swoim. Magister inżynier, absolwent warszawskich uczelni PJATK i SGH. Człowiek na tyle zorganizowany, że posiada nawet etui na banany. Wrażliwiec z planem na siebie szukający sposobów na harmonijną egzystencję w dzisiejszym świecie.

Tagi wpisu: czyszczenie komputera, konserwacja

Wiedza na naszym blogu jest dostępna za darmo i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do odblokowania reklam, jeśli korzystacie Państwo z wtyczek
Adblock, uBlock
lub pokrewnych. Z góry dziękujemy :)