Wiedza na blogu jest darmowa i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do wyłączenia reklam (Adblock, uBlock :)

Przyspiesz telefon z Androidem tym prostym trickiem!

Brzmi niewiarygodnie, ale tak, to możliwe. Jednym prostym sposobem możemy przyspieszyć odczuwaną “prędkość” urządzenia podczas obcowania z nim. Co bardziej techniczni na pewno już na pewno wiedzą, o czym mowa (ich odsyłam do innych, ciekawszych artykułów na dole tej strony). Chodzi o ukryte głęboko w systemie opcje skali animacji.

Czy faktycznie przyspieszamy?

“Przyspieszenie” to może trochę na wyrost – część purystów spiera się, że wcale nic nie przyspieszamy, a telefon po tym zabiegu tylko “zdaje się” działać szybciej przez skrócenie animacji przechodzenia między ekranami. Jest to jednak na tyle zauważalne, że osobiście bez tej opcji wręcz nie jestem w stanie komfortowo użytkować smartfona – zdaje się dla mnie zbyt powolny. 

Jak przyspieszyć telefon z Androidem?

Musimy najpierw odblokować tzw. opcje programistyczne, które domyślnie są zablokowane. W tym celu lokalizujemy opcję “Informacje o telefonie“, a następnie kilkakrotnie kliknąć opcję “Numer kompilacji“. Jeśli mamy problem ze zlokalizowaniem tej opcji, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nasz model telefonu oraz “developer options“.

Z początku może zdawać się, że nic się nie dzieje i klikamy po nic, ale zaufajcie mi, to powinno zadziałać. Po którymś z kolei kliknięciu pojawi się komunikat “Jesteś teraz programistą!“. Spokojna głowa, bez znajomości Pythona (ani innych gatunków węży :)) się obejdzie, smartfon szczęśliwie nie przejdzie samoistnie w tryb wpisywania kolejnych linijek kodu zamiast tzw. GUI (graphical user interface)… Po prostu w ustawieniach pojawi się stosowna opcja, zlokalizowana gdzieś w sekcji System, ZaawansowaneOpcje programisty. W innych nakładkach Android, np. w telefonach marki Xiaomi, jest to ukryte pod Opcje dodatkowe, z tego co pamiętam.

Opcji jest dużo, ale, nie zbaczając z tematu, selektywnie szukamy wyłącznie tych dotyczących wspomnianej już Skali animacji (powinny być w kategorii Rysowanie). Są trzy opcje:

  • Skala animacji okna
  • Skala animacji przejścia
  • Skala długości animacji

Zmieniamy te opcje z domyślnego 1x na 0,5x (lub na “Animacja wyłączona”, ale osobiście nie polecam – trochę brakuje wówczas szeroko pojętej płynności w przechodzeniu między opcjami). Po zmianie warto jeszcze zresetować telefon, żeby wszystkie ustawienia się odświeżyły… I puf, magicznym krokiem mamy “przyspieszony telefon”. Uwaga: jeśli mamy kilkuletni model, który zauważalnie wolno chodzi, tym trickiem raczej go nie odratujemy. Jest to raczej porada skierowana do użytkowników stosunkowo świeżych modeli.

A Wy, lubicie grzebać w ustawieniach Androida? 🙂

Igor Leszczyński

Magister inżynier. Właściciel marki i bloga technologicznego Streamlined. Specjalista i power user systemów operacyjnych Windows i Android. Zwolennik work-life balance, przez co zdarza się mniej uchwytny (stara się jednak jak może). Praktykujący specjalista zarządzania informacją i cyberbezpieczeństwa oraz zwolennik myślenia zorientowanego na rozwiązywanie problemów. Urodzony w 1993 roku, nierozłączny z myszką i klawiaturą od piątego roku życia. Uzależniony od technologii, muzyki rap i płatków kukurydzianych. Po studiach miał iść pracować do korpo - póki co realizuje się na swoim. Absolwent warszawskich uczelni PJATK i SGH. Człowiek na tyle zorganizowany i przewidujący, że posiada nawet etui na banany. Wrażliwiec z planem na siebie szukający sposobów na harmonijną egzystencję w dzisiejszym świecie.

Tagi wpisu: Android, animacje, opcje programistyczne, przyspieszanie

Wiedza na naszym blogu jest dostępna za darmo i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do odblokowania reklam, jeśli korzystacie Państwo z wtyczek
Adblock, uBlock
lub pokrewnych. Z góry dziękujemy :)

X

    Potrzebujesz pomocy informatyka? Zostaw kontakt - odezwiemy się!


    Zapraszamy również do korzystania z formularza naszych stałych Klientów - bardzo ułatwia nam to pracę :)

    Kontaktując się z nami wyrażają Państwo zgodę na naszą Politykę prywatności