POCO X3 to za duży smartfon? Co robić, gdy telefon nie mieści się w dłoni

Parę tygodni temu nabyłem POCO X3 – smartfona, na punkcie którego internet oszalał. Czy naprawdę jest tak dobry? Za mniej niż 1000 zł dostajemy pokaźną baterię i topowe podzespoły. Płynny, 120-hercowy wyświetlacz, płatności zbliżeniowe NFC, 6GB RAM i pełny zakres wspomagania akcesoriów w postaci kart SD czy złącza mini jack –  czego chcieć więcej? Myślę, że niewiele, może poza… bardziej poręcznymi wymiarami.

Przykład POCO X3. Czy on nie jest… za duży?

Zobacz POCO X3 na Ceneo
(to nie jest reklama, a przynajmniej nie taka, na której zarabiam (póki co))

Czy smartfon POCO X3 (bo o nim mowa oczywiście) jest za duży? Prawie 7-calowy ekran mimowolnie robi swoje, ale odpowiedziałbym: to zależy. Na to, by komfortowo nosić go w kieszeni spodni – raczej tak. Akurat większość użytkowników płci męskiej zwykle robi to z umiłowaniem – rozwiązaniem w moim przypadku okazała się tzw. nerka, potocznie nazywana kołczanem prawilności. Odkąd ją mam, komfort codziennego obcowania z telefonem zdecydowanie wzrósł.

Kiedy już uporamy się z mini-zawałami związanymi z nerwowym macaniem kieszeni w poszukiwaniu telefonu, by z ulgą uświadomić sobie, że spoczywa on bezpiecznie w przedniej kieszeni torebki, życie nagle staje się trochę łatwiejsze – jakby coś mniej nas uwierało. Dosłownie i w przenośni. Praktyka ponad uprzedzenia!

Uchwyt na telefon na palec – czy warto kupić?

Ok, kwestie modowe na bok. Załóżmy że mamy już w czym nosić smartfon, ale nadal nierozwiązany został główny problem: telefon ledwo mieści się w dłoni! Można albo zmienić sposób użytkowania na obsługę dwoma rękoma, albo… zaprzyjaźnić się z poniższymi zaleceniami. Po pierwsze: uchwytem na palec. Jak już raz spróbujecie, gwarantuję, że stanie się on absolutnym must-havem! Osobiście zwykle zamawiam takie gadżety z Chin, ale trzeba się wówczas liczyć z długim czasem oczekiwania. Nie są to na szczęście drogie rzeczy, więc można skorzystać z oferty Allegro:

Uchwyt na palec telefon” – wyszukiwanie w Allegro

No i właśnie, przechodzimy do pytania: jaki uchwyt wybrać? Osobiście przerabiałem chyba już wszystkie możliwe i zdecydowanie odradzam wszelkiego rodzaju pierścienie na rzecz silikonowych, regulowanych pasków (albo – nawet lepiej – elastycznych, materiałowych), które pozwalają bez dodatkowego wysiłku utrzymać telefon. Ich naprężony materiał dobrze dopasowuje się do palca, nie zostawiając przy tym wolnej przestrzeni, przez co nie musimy wyginać palców. Wspomniana przestrzeń w przypadku metalowych pierścieni sprawia, że palec musi spoczywać na zewnętrznej obręczy, żeby odciążyć resztę dłoni podczas trzymania telefonu – jest to mało komfortowe. Tu miała pojawić się grafika ilustrująca zjawisko, ale stwierdziłem, że nie ma sensu – po prostu zaufajcie mi i weźcie taki:

Przykłady ofert – zebrane w dniu 20.11.2020:

Wcięcia w ekranie – czy mogą okazać się przydatne?

Krytyka i jednoczesny brak zgodności użytkowników smartfonów co do wcięć w ekranie sprawiły, że producenci stają na głowie, żeby zadowolić wszystkich. Bardzo spodobało mi się, że Xiaomi w opcjach POCO X3 zaszyło możliwości dostosowania ekranu. Początkowo byłem sceptyczny do opcji, o której napiszę, bo w końcu zabiera jakąś część ekranu, ale koniec końców przekonałem się do niej z prostego powodu – łatwiej użytkuje się dzięki niej telefon. Chodzi o obniżenie belki powiadomień poniżej przedniego aparatu. Dzięki temu osobiście przestałem mieć problemy z dosięgnięciem jej, co wcześniej przy użytkowaniu jedną ręką bywało bardzo karkołomne.

Ukrywanie wcięcia w smartfonie POCO X3. Wystarczy w wyszukiwarce ustawień wpisać “wcięcie”, by znaleźć opcję

Gesty – lepsze niż asystent dotyku?

Ostatnim punktem programu, niezbędnym w moim mniemaniu, zwłaszcza gdy chcemy spróbować obsługiwać naszego bydlaka (tzn. nasz duży telefon…) jedną ręką, są gesty. Domyślnie Xiaomi ma swoje narzędzie, które ma zastępować trójprzyciskowy dolny panel, ale jego opcje konfiguracji są wg mnie naprawdę ubogie. Pisałem już o asystencie dotyku, lecz poniższa aplikacja wznosi obsługę telefonu na jeszcze wyższy poziom. Mowa o Fluid Navigation Gestures. Możemy w nim ustawić praktycznie wszystko, w tym osobne gesty dla pojedynczego przeciągnięcia, a osobne dla przytrzymania palcem przy krawędzi. Być może tej aplikacji poświęcę jeszcze jeden osobny wpis, bowiem mój tekst o asystencie dotyku jest najczęściej wyświetlanym artykułem na stronie.

Zamykając

Inną wadą może być waga telefonu przekraczająca 200g, ale na to niestety nie mam już pro tipa. Może poza tym, aby pozwolić sobie przyzwyczaić się do niej – o ile na początku mi przeszkadzała, o tyle teraz, po dwóch miesiącach użytkowania, całkowicie do niej przywykłem.

Miałem w planach rozpisanie się jeszcze o superlatywach telefonu, które – gdy już uporamy się z głównymi bolączkami za pomocą zaleceń opisanych w tym artykule, wchodzą zdecydowanie na pierwszy plan – ale na to nie starczy już chyba miejsca…

Oczywiście zalecenia można stosować nie tylko do POCO X3 – jeśli obsługa Waszego smartfona jedną ręką sprawia Wam trudności, również możecie śmiało z nich skorzystać. Serio.

PS. Aha, jeszcze komentarz odnośnie czytnika linii papilarnych w POCO… Przy tych rozmiarach smartfona, umieszczenie go z boku, wbudowanego w przycisk odblokowania, uważam za całkowitą porażkę. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby wg mnie umieszczenie go z tyłu lub ewentualnie wbudowanie go w ekran. Tak jak jest, czasem trzeba się niestety sporo nagimnastykować.

Udostępnij
Igor Leszczyński

Właściciel marki i bloga technologicznego Streamlined. Urodzony w 1993 roku, nierozłączny z myszką i klawiaturą od piątego roku życia. Wiecznie szukający nowych wrażeń, uzależniony od technologii i płatków c̶y̶n̶a̶m̶o̶n̶o̶w̶y̶c̶h̶ kukurydzianych. Po studiach miał iść pracować do korpo, ale póki co realizuje się na swoim. Magister inżynier, absolwent warszawskich uczelni PJATK i SGH. Człowiek na tyle zorganizowany, że posiada nawet etui na banany. Wrażliwiec z planem na siebie szukający sposobów na harmonijną egzystencję w dzisiejszym świecie.

Tagi wpisu: aliexpress, allegro, asystent dotyku, ceneo, gadżety, moda, play store, poco x3, smartfon, technologia, Xiaomi