Przyspieszenie laptopa marki Asus

Laptop Asus R540L był jednym z najbardziej nielubianych sprzętów komputerowych w firmie. Spowolnienia, spowodowane przede wszystkim przegrzewaniem, sprawiały, że praca przy nim była prawdziwą udręką. Zakasałem rękawy i wziąłem się do gruntownego odświeżenia sprzętu. Wynikiem był laptop działający znacznie bardziej wydajnie niż w momencie wyjęcia go z pudełka!

Producent zastosował wolny dysk talerzowy 5400 RPM, który zdecydowanie ograniczał prędkość sprzętu. Został on wymieniony na nieporównywalnie szybszy oraz ekonomicznie opłacalny dysk półprzewodnikowy SSD firmy pny.

Oczyszczenie układu chłodzenia laptopa było dość karkołomnym zadaniem, ponieważ wymagało wyciągnięcia całej płyty głównej. Pasta termoprzewodząca na płytkach procesora i karty graficznej lata świetności dawno miała za sobą – ewidentnie nie radziła sobie z odprowadzaniem ciepła. Po usunięciu jej, nałożona została wysokiej jakości pasta firmy beQuiet.

Udostępnij
Igor Leszczyński

Właściciel marki i bloga technologicznego Streamlined. Urodzony w 1993 roku, nierozłączny z myszką i klawiaturą od piątego roku życia. Wiecznie szukający nowych wrażeń, uzależniony od technologii i płatków c̶y̶n̶a̶m̶o̶n̶o̶w̶y̶c̶h̶ kukurydzianych. Po studiach miał iść pracować do korpo, ale póki co realizuje się na swoim. Magister inżynier, absolwent warszawskich uczelni PJATK i SGH. Człowiek na tyle zorganizowany, że posiada nawet etui na banany. Wrażliwiec z planem na siebie szukający sposobów na harmonijną egzystencję w dzisiejszym świecie.