Wiedza na blogu jest darmowa i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do wyłączenia reklam (Adblock, uBlock :)

Przyspieszenie laptopa marki Asus

Laptop Asus R540L był jednym z najbardziej nielubianych sprzętów komputerowych w firmie. Spowolnienia, spowodowane przede wszystkim przegrzewaniem, sprawiały, że praca przy nim była prawdziwą udręką. Zakasałem rękawy i wziąłem się do gruntownego odświeżenia sprzętu. Wynikiem był laptop działający znacznie bardziej wydajnie niż w momencie wyjęcia go z pudełka!

Producent zastosował wolny dysk talerzowy 5400 RPM, który zdecydowanie ograniczał prędkość sprzętu. Został on wymieniony na nieporównywalnie szybszy oraz ekonomicznie opłacalny dysk półprzewodnikowy SSD firmy pny.

Oczyszczenie układu chłodzenia laptopa było dość karkołomnym zadaniem, ponieważ wymagało wyciągnięcia całej płyty głównej. Pasta termoprzewodząca na płytkach procesora i karty graficznej lata świetności dawno miała za sobą – ewidentnie nie radziła sobie z odprowadzaniem ciepła. Po usunięciu jej, nałożona została wysokiej jakości pasta firmy beQuiet.

Udostępnij
Igor Leszczyński

Magister inżynier. Właściciel marki i bloga technologicznego Streamlined. Specjalista i power user systemów operacyjnych Windows i Android. Zwolennik work-life balance, przez co zdarza się mniej uchwytny (stara się jednak jak może). Praktykujący specjalista zarządzania informacją i cyberbezpieczeństwa oraz zwolennik myślenia zorientowanego na rozwiązywanie problemów. Urodzony w 1993 roku, nierozłączny z myszką i klawiaturą od piątego roku życia. Uzależniony od technologii, muzyki rap i płatków kukurydzianych. Po studiach miał iść pracować do korpo - póki co realizuje się na swoim. Absolwent warszawskich uczelni PJATK i SGH. Człowiek na tyle zorganizowany i przewidujący, że posiada nawet etui na banany. Wrażliwiec z planem na siebie szukający sposobów na harmonijną egzystencję w dzisiejszym świecie.

Wiedza na naszym blogu jest dostępna za darmo i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do odblokowania reklam, jeśli korzystacie Państwo z wtyczek
Adblock, uBlock
lub pokrewnych. Z góry dziękujemy :)

X

    Potrzebujesz pomocy informatyka? Zostaw kontakt - odezwiemy się!


    Kontaktując się z nami wyrażają Państwo zgodę na naszą Politykę prywatności