Nie korzystasz z wtyczki dla nowej karty w Chrome? Powinieneś zacząć!

Nowa karta w przeglądarkach w domyślnej opcji nie wyświetla zbyt wiele ciekawych opcji. Ostatnio wpadłem na pomysł, że warto by było sprawić, by stała się bardziej przydatna – w końcu bez przerwy na nią patrzę, przechodząc na nowe strony podczas surfowania (tak się jeszcze mówi, co nie?) po neciku.

Nudna jak flaki z olejem nowa karta.

By urozmaicić smutną jak nie-powiem-co domyślną kartę, należy skorzystać z wtyczki. Wcześniej należy wybrać, która odpowiada naszym potrzebom. Do wyboru są wtyczki typu speed dial – wyświetlają wybrane przez nas strony z dużym podglądem – i inne, bardziej wymyślne. Zrobiłem przegląd dla Google Chrome, cobyście nie musieli dużo szukać.

Momentum – skup się na celu!

Momentum jest, zdaje się, jedną z najbardziej popularnych wtyczek tego typu. Pozwala na wpisanie głównego celu na dany dzień, który będziemy mimowolnie cały czas widzieli podczas korzystania z przeglądarki. Wyświetla też inspirujące cytaciki z ładnymi obrazkami każdego dnia. 

Speed Dial 2 – prosta wybierajka

Prosta, przejrzysta wtyczka typu Speed Dial 2. Niegdyś intensywnie korzystałem z tego typu rozwiązania i fajnie się spradzało. Można przypiąć sobie najczęściej używane strony i mieć je na dużych przyciskach.

New Tab Draft – notatniczku, powiedz przecie

Podręczny, minimalistyczny notatnik. Przydatny do spisania czegoś na szybko. NIE ma opcji synchronizacji pomiędzy urządzeniami.

Sametab – ogłoszenia parafialne

Fajne narzędzie typu korpo i nie tylko. Kilku użytkowników loguje się do tego samego konta i korzysta z tzw. “nowej karty” jak z tablicy ogłoszeniowej. Sprytne!

Currently – data i pogoda. Tyle i aż tyle

Mój wybór z uwagi na to, że… jako jedna z niewielu wyświetla aktualny dzień miesiąca ?‍♂️. Jest ponadto minimalistyczna, nieobstrukcyjna i posiada rewelacyjne, subtelne animacje. Wyświetla aktualną pogodę. Polska wersja niestety momentami kuleje – chciałem zgłosić się do twórców z zamiarem pomocy przy spolszczeniu, niestety okazało się, że… nie ma z nimi kontaktu. Ostatnia wersja wtyczki pojawiła się rok temu – mam cichą nadzieję, że projekt nie został porzucony, bo naprawdę świetnie się sprawdza.

Tak to ładnie u mnie wygląda.

Wtyczek tego typu jest oczywiście dużo więcej. Zawsze możecie wyszukać “new tab” w Chrome Web Store (albo np. Firefox Add-Ons) i pobawić się w testerów!

Udostępnij
Igor Leszczyński

Właściciel marki i bloga technologicznego Streamlined. Urodzony w 1993 roku, nierozłączny z myszką i klawiaturą od piątego roku życia. Wiecznie szukający nowych wrażeń, uzależniony od technologii i płatków cynamonowych. Po studiach miał iść pracować do korpo, ale póki co realizuje się "na swoim". Magister inżynier, absolwent warszawskich uczelni PJATK i SGH.

Tagi wpisu: Chrome, currently, Google Chrome, momentum, new tab, notatki, nowa karta, przeglądarka, Windows