Wiedza na blogu jest darmowa i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do wyłączenia reklam (Adblock, uBlock :)

Zwiększ produktywność pisząc pamiętnik, czyli: Journey

Było o blogach, czas przejść do głównego dania, którego smak lepiej współgra z zamierzoną tematyką tej strony. Propozycja, o której piszę, dobrze wpasowuje się w przytoczony już przeze mnie motyw katalogowania wspomnień. Journey, bo o nim mowa, to cyfrowy dziennik – albo, jak ktoś woli: pamiętnik.

Czym jest Journey?

Aplikacja dostępna jest na praktycznie wszystkie platformy. Osobiście najczęściej korzystam z niej na Androidzie. Co wygodne, można ustawić sobie widżet pozwalający jednym kliknięciem rozpocząć wpis.

Całość synchronizowana jest w chmurze, także nic nie zginie. Aplikacja mobilna pozwala zabezpieczyć dostęp kodem. Na stronie WWW zresztą też jest taka możliwość – akurat wiem, bo czasem też korzystam z usługi na komputerze. Możliwość żonglowania urządzeniami to jedna z tych nieocenionych zalet, jaką daje obsługa w chmurze.

Bardzo cenię Journey za możliwość tagowania wpisów. Jak bardzo ułatwia to poruszanie się pomiędzy wspomnieniami nie muszę chyba tłumaczyć – jest to opcja absolutnie niezbędna.

Z mniej oczywistych funkcji wyróżnić można: widok kalendarza i możliwość wyszukiwania wpisów na mapie, w zależności od miejsca na świecie, gdzie powstały.

Na czym się skupić pisząc wirtualny pamiętnik?

Jedna z moich ulubionych stron technologicznych ever, MakeUseOf, wymienia w jednym z artykułów 6 rzeczy, na których można skupić się prowadząc dziennik:

 • Wdzięczność – wymień jedną rzecz, za którą jesteś wdzięczny
 • Zamiar – jak chcesz się dzisiaj czuć: skupiony, odprężony?
 • Priorytety – 3 najważniejsze rzeczy, które chcesz zrobić dzisiaj
 • Postęp – jaki postęp, choćby niewielki, udało ci się ostatnio zrobić?
 • Okazja – co może wydarzyć się dzisiaj, co pozytywnie wpłynie na twoje życie?
 • Życzenie – czego potrzebujesz od: samego siebie? Rodziny? Świata?

Powyższe punkty traktowałbym prędzej jako ogólne wskazówki aniżeli jako punkty do odhaczenia każdego dnia. Jeżeli będziemy traktować to jako obowiązek, szybko się zniechęcimy i zamiast poprawiać nastrój, pisanie będzie nas irytować. Nie o to przecież chodzi.

Reklama

Pisać można na przykład z rana – pozwoli to nastroić się w odpowiedni sposób na czekający na nas dzień, oczyszczając głowę z zaprzątających ją myśli. Osobiście preferuję pisanie pod wieczór, po zakończonym dniu, co pozwala mi skupić się na refleksjach odnośnie wydarzeń, które mnie spotkały.

Zalety z Journey dla produktywności

Ok, szefie, ale co to ma wspólnego z produktywnością? Ano to, że “przewietrzanie głowy” (ang. venting) pozytywnie wpływa na nastrój i redukuje napięcie psychiczne, w rezultacie pozwalając się skupić na tym, co istotne. Niedowiarków odsyłam do tego artykułu na Forbesie. Jeśli chcielibyście zacząć prowadzić dziennik, znajdziecie w nim jeszcze więcej wskazówek odnośnie tego, jak zmaksymalizować idące za tym korzyści.

Journey używam od dłuższego czasu, ale nie jest to oczywiście jedyna propozycja tego typu. Dość świeżą aplikacją, której osobiście jeszcze nie sprawdziłem, jest Reflecty. Jeśli Journey Was nie przekonuje, może warto dać mu szansę.

Igor Leszczyński

Magister inżynier. Właściciel marki i bloga technologicznego Streamlined. Specjalista i power user systemów operacyjnych Windows i Android. Zwolennik work-life balance, przez co zdarza się mniej uchwytny (stara się jednak jak może). Praktykujący specjalista zarządzania informacją i cyberbezpieczeństwa oraz zwolennik myślenia zorientowanego na rozwiązywanie problemów. Urodzony w 1993 roku, nierozłączny z myszką i klawiaturą od piątego roku życia. Uzależniony od technologii, muzyki rap i płatków kukurydzianych. Po studiach miał iść pracować do korpo - póki co realizuje się na swoim. Absolwent warszawskich uczelni PJATK i SGH. Człowiek na tyle zorganizowany i przewidujący, że posiada nawet etui na banany. Wrażliwiec z planem na siebie szukający sposobów na harmonijną egzystencję w dzisiejszym świecie.

Tagi wpisu: Android, aplikacje, dziennik, Journey, pamiętnik, pamiętnik cyfrowy, Produktywność, Reflecty, rozwój osobisty

Wiedza na naszym blogu jest dostępna za darmo i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do odblokowania reklam, jeśli korzystacie Państwo z wtyczek
Adblock, uBlock
lub pokrewnych. Z góry dziękujemy :)

X

  Potrzebujesz pomocy informatyka? Zostaw kontakt - odezwiemy się!


  Zapraszamy również do korzystania z formularza naszych stałych Klientów - bardzo ułatwia nam to pracę :)

  Kontaktując się z nami wyrażają Państwo zgodę na naszą Politykę prywatności